Umów Wizytę >>>

Igłoterapia z Przezskórną Elektryczną Stymulacją Nerwów


Percutaneous Electrical Nerve Stimulation (PENS) czyli Przezskórna Neuromodulacja. Można przetłumaczyć tę nazwę na język polski jako Przezskórna Elektryczna Stymulacja Nerwu.

Słowo transcutaneous w medycynie oznacza: pośrednie przenikanie, wprowadzanie czy penetrację substancji/bodźca przez nienaruszoną skórę. Natomiast słowo percutaneous oznacza procedurę w której dochodzi do bezpośredniej penetracji tkanki skórnej. W przypadku TENS i PENS, różnica polega na tym, że TENS wprowadza prąd przez elektrody powierzchniowe (bez naruszenia skóry), natomiast PENS dostarcza prąd przez elektrodę podłączoną do wprowadzonej wcześniej przez skórę igły (z naruszeniem tkanki skórnej), najczęściej w okolicę nerwu obwodowego.

Należy rozróżniać między Neuromodulacją Przezskórną PENS i elektroakupunkturą. W przypadku PENS (Przezskórna Neuromodulacja), igły wprowadzane są w określone tkanki,struktury anatomiczne zgodne z rozumowaniem medycyny zachodniej. Elektroakupunktura polega na wprowadzaniu igły w obszary tak zwanych punktów akupunkturowych opisywanych w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie.                 Zabiegi z Neuromodulacji Przezskórnej i Elektrolizy z wykorzystaniem aparatu USG wykonuję  w  Opacz Centrum Rehabilitacji w  Opacz – Kolonii na ul Centralnej 27.  Zapisy przez recepcję https://rehabilitacjaopacz.pl/

lub na https://www.hubert-wrzosek.pl/